Tampony jako hygienická ochrana při menstruaci - Gynekologie

Reklama vaší ordiance/kliniky - oslovte až 5 276 potenciálních pacientů měsíčně

Již ve starém Egyptě používaly ženy různé prostředky k intimní ochraně. Šlo o různé napodobeniny, jako jsou hadříky, houbičky, svázané cípy košile. Podobně se chránily i ženy v Římě či Babylonu. V pozdějším období se používaly různé pletené a šité vložky, které se vypraly a znovu použily.
První tampon spatřil světlo světa v Německu v roce 1950. Tady gynekoložka Judith Esser- Mitag vzala malý pásek savého materiálu a slisovala jej pod tlakem. První tampon tak byl na světě. Dnes se tampony stále zdokonalují, ale jejich podstata je stále stejná.

Výhody tamponů

Používání tamponu je dnes velmi rozšířené. Výhodou je, že pohlcují menstruační krev uvnitř pochvy, zevní rodidla tak zůstávají suchá. Krev nepřichází do styku se vzduchem, nezačne se rozkládat a tím nedochází k typickému zápachu krve. Tampon se individuálně přizpůsobí každému ženskému tělu, má totiž takovou konstrukci, aby se mohl rovnoměrně přizpůsobit reliéfu pochvy. Možnost protékání je tak snížena na minimum.

Správné používání tamponů

Je nutno ale zvolit správnou velikost tamponu a tampony pravidelně vyměňovat. Jinak tampon již nemůže pojmout více krve a přestane tudíž poskytovat správnou ochranu. Při silné menstruaci je nutno použít tampon s větší absorpční kapacitou. Některé ženy proto v tomto období raději zvolí menstruační vložky. Tampon mohou používat i dívky, které ještě neměly pohlavní styk, je však dobré provést praktický nácvik, v panenské bláně je jeden nebo více otvůrků, kterými se tampon zavádí, je třeba zvolit velikost, zpravidla to je mini. U těchto dívek se používají především při sportu, koupání a cestování. Je vhodné u těchto dívek provést konzultaci se svým gynekologem popř. nácvik přímo v ordinaci.
Při používání tamponu je třeba určité opatrnosti, neboť jsou popsány případy toxického šoku v souvislosti s používáním superabsorpčního tamponu, který byl uveden na trh. Ten se však již nevyrábí a je pravda, že šokový stav může vzniknout u oslabeného organismu bez ohledu na to, jaký druh hygienické ochrany žena použila, zda tampon či vložku. Při zavádění je ale třeba dodržovat správné hygienické zásady a řídit se pokyny na příbalovém letáku.

Projevy toxického šoku

  1. Horečka.
  2. Nevolnost a nechutenství.
  3. Pocity na omdlení.
  4. Bolesti břicha
Pokud se nemocná nedostane k lékaři a nedojde k intenzivní léčbě – pokles krevního tlaku (oběhový šok), který může skončit smrtí.

Výhody a nevýhody používání tamponů

Zdravé ženy, které dodržují  správné zásady, se nemusí  obávat tampony používat.


Výhody

Nevýhody

Tampon je malý, diskrétní, praktický zejména při cestování, umožňuje nošení i těsného oděvu, plavek, je pohodlný, umožňuje věnovat se všem aktivitám

Vysušování sliznice pochvy, nesnadné zavádění u mladých dívek, které ještě neměly pohlavní styk, možnost syndromu toxického šoku při nesprávném použití

Reklama vaší ordiance/kliniky - oslovte až 5 276 potenciálních pacientů měsíčně


Reklama na webu | Kontakt
Copyright © 2011-2013 GynekologickéOrdinace.cz