Porod krok za krokem - Porodnictví

Reklama vaší ordiance/kliniky - oslovte až 5 276 potenciálních pacientů měsíčně

Velkou životní událostí každého z nás je bezesporu narození dítěte. Z části se zpravidla na tuto událost těšíme, ale z části máme také strach. Přinášíme vám důležité informace, které byste měli vědět předtím, než se miminko začne klubat na svět.

Vše začíná kontrakcemi

To, že váš porod již začal, zjistíte pomocí kontrakcí. Jedná se o stahy v děloze, které se po určité době opakují. Většinou začínají pouze velmi slabě a postupně se zesilují a také doba mezi jednotlivými kontrakcemi se více zkracuje. Ve chvíli, kdy se kontrakce začnou opakovat asi po deseti minutách, je ta pravá chvíle odjet do nemocnice. V nemocnici je poté natočen kardiotokografický záznam, na kterém je vidět v jaké době porodní se maminka nachází. Poté je maminka převezena na „hekárnu“, kde i s partnerem čeká, než jí odteče plodová voda.

Jednotlivé fáze porodu

Samotný porod má 4 základní fáze:

  • První doba porodní- takzvané otevírání

Tato doba začíná ve chvíli, kdy se kontrakce začnou opakovat pravidelně asi po 3 minutách. Začne se otevírat děložní hrdlo a začne se tvořit tzv. branka, která nakonec splývá s pochvou, a cesty porodní jsou připravené na porod.

  • Druhá doba porodní- takzvaná vypuzovací

Hlavička miminka začne v této fázi sestupovat k rodidlům. Poté maminka vždy v době kontrakcí musí začít tlačit. Porodní asistent bude situaci neustále kontrolovat. Poté se objeví hlavička, následována rameny dítěte a zbytek porodu je již velice rychlý. Porodní asistentky miminko změří, zváží, zkontrolují, zda je v pořádku a omyjí. Miminko je předáno k prsu matky.

  • Třetí doba porodní

V této fázi dochází k porodu placenty, ke které většinou dochází do 15 minut.

  • Čtvrtá doba porodní

V této poslední fázi porodu maminka zůstává na porodním sále přibližně 2 hodiny a porodní asistentky kontrolují její stav. Poté je převezena na pokoj, po celou dobu s ní může být její partner.

Délka doby porodní

Délka prvního porodu

Délka druhého porodu

Délka prvního porodu obvykle trvá v rozmezí od 8-12 hodin, je podstatně delší než u dalších porodů.

Délka druhého a dalšího porodu trvá většinou v rozmezí od 4-6 hodin, neboť tělo je již lépe na porod připraveno.

Reklama vaší ordiance/kliniky - oslovte až 5 276 potenciálních pacientů měsíčně


Reklama na webu | Kontakt
Copyright © 2011-2013 GynekologickéOrdinace.cz