Dětská gynekologie - Gynekologie

Reklama vaší ordiance/kliniky - oslovte až 5 276 potenciálních pacientů měsíčně

Dětská gynekologie je oblast, o níž někteří slyší poprvé. Někdy je nezbytné, aby děvčátko či dospívající dívka byla gynekologicky vyšetřena, což maminky většinou vyděsí a přestavují si nejhorší scénář. Nedokážou si představit tak malou dcerku nechat položit na gynekologické křeslo, aby podstoupila gynekologické vyšetření zahrnující zavedení gynekologických zrcadel do pochvy, čímž je samozřejmě narušena panenská blána. Tyto obavy však pramení z neznalosti dětské gynekologie. Lékař zabývající se touto oblastí respektuje panenství dívky a nejen to. Jednání s mladou pacientkou je zcela jiné a je jí přizpůsoben psychologický přístup.

Od běžného gynekologického vyšetření u ženy se dětská gynekologie liší zhodnocením celkového vývoje. Vyšetření tedy začíná měřením výšky, zvážením a také zhodnocením celkového rozvoje pohlavích znaků. Následně se dostane k vlastnímu vyšetření, kdy gynekolog nejdříve prohlédne vnější rodidla pouhým pohledem. Vyšetření vnitřní pochvy pak probíhá vaginoskopem a pohmatem.

V některých případech, zejména při různém onemocnění doprovázené výtokem, je potřeba odebrat bakteriologické či cytologické stěry. Aby byla zachována panenská blána, použije se štětička, která je zavedena otvorem v hymenu a vzorek se pak natře na speciální sklíčko. Následně je poslán do laboratoře. Pro dítě je tato fáze vyšetření nejvíce nepříjemná, protože štětička o hymenu dře, což není pro dítě příjemný pocit. Na mladou dívku je brán největší ohled, a proto není k ničemu nucena a v případě potřeby dochází na gynekologii častěji, než se sama odhodlá k vyšetření.

Matky se svými dcerami navštěvují dětskou gynekologii zejména při výskytu zánětu genitálií. Jedná se hlavně o onemocnění vulvy a pochvy. Vyskytuje se zánět poševního vchodu, který je nazýván vulvitidy. Zánět je důsledkem chemického podráždění, které způsobí pěny do koupele či dezinfekční prostředky.

Je velice potěšující, že díky včasné prohlídce na gynekologii se dá odhalit mnoho gynekologických problémů, o kterých si z velké části dívka ani není vědoma. Pomocí gynekologické prohlídky se tak dají zjistit nejrůznější počínající nemoci či také genetické vady. Mnoho z těchto vad může být díky včasnému zásahu naprosto odstraněno.

Jak dospívající dívku nejlépe poučit

Gynekologické vyšetření dětí a dospívajících je však záležitostí velice citlivou a měl by na to být neustále brán zřetel. Rodiče by měli dívku dostatečně obeznámit o tom, co je to gynekologická prohlídka a jak probíhá. Pokud by totiž dívka nebyla dopředu se vším obeznámena, mohla by poté upadnout do rozpaků a necítila by se dobře. A přitom psychologická stránka dítěte je v tomhle případě na prvním místě.

Otázky, na které by se měl zeptat každý kvalitní dětský gynekolog

  • Dřívější prodělané nemoci, existující alergie, léky, které dítě pravidelně užívá.
  • Zda dívka již začala menstruovat, kdy měla menstruaci naposledy.
  • Zda má dívka nějaké potíže.
  • U pubescentů- zda již měla pohlavní styk.

Několik důležitých rad pro rodiče

Pokud ještě dítěti nebylo 15 let, je dobré, aby mu péči poskytoval dětský gynekolog, který je v této oblasti vzdělán. Je totiž velký rozdíl mezi gynekologií pro dospělé a gynekologií pro děti. Dětská gynekologie by se rozhodně neměla podceňovat, neboť mnohdy pomůže odhalit skrytá nebezpečí. Nejčastěji děti na dětskou gynekologii docházejí z důvodu nejrůznějších zánětů, břišních příhod či nejrůznějších výtoků a mykóz.

Nejčastější důvody návštěvy gynekologa u dětí a u dospělých

Důvod návštěv u dětí

Důvod návštěv u dospělých

Charakter preventivní, časté výtoky, možnost zjištění vývojových vad,

Prevence, vyšetření ontologické cytologie, vyšetření v těhotenství, poporodní péče

Reklama vaší ordiance/kliniky - oslovte až 5 276 potenciálních pacientů měsíčně


Reklama na webu | Kontakt
Copyright © 2011-2013 GynekologickéOrdinace.cz