Bolestivá menstruace - Dysmenorea - Gynekologie

Reklama vaší ordiance/kliniky - oslovte až 5 276 potenciálních pacientů měsíčně

Bolestivá menstruace je u žen velmi častá a provází značnou část žen. U více než poloviny žen se bolesti vyskytují při každé menstruaci. Bolest je pociťována hluboko v podbřišku nad stydkými kostmi. Bývá většinou pronikavého charakteru, může vnikat až do zad a směrem dolů po vnitřní ploše stehen. Ve vlnách přicházejí stahy a křeče, po vystupňování bolesti zpravidla dochází ke krátkému utišení. Někdy je bolest bodavá ohraničená na určitou část břišní dutiny. Mnoho žen trpících bolestivou menstruací je nuceno sáhnout po nějakém tišícím prostředku.
Bolesti břicha bývají často doprovázeny bolestmi hlavy, závratěmi, nevolností a malátností. Mohou se vyskytnout pocity vyčerpání a deprese. Ale ani pocity na omdlení, neschopnost soustředění a zácpa či průjem nebývají ojedinělé. Menší část žen prožívá všechny pocity současně a dysmenorea je proto pro ně vážným problémem. Mohou mít problémy jak v zaměstnání, při studiu, tak v rodinném životě.

Primární a sekundární dysmenorea

Primární dysmenorea

Sekundární dysmenorea

Několik hodin před začátkem menstruace nebo na začátku krvácení

Bolest se dostavuje ve dnech blížící se menstruace a na konci cyklu, zhoršuje se po nástupu dalšího cyklu

Primární menstruace není vyvolána žádným onemocněním a souvisí s ovulací.  Je vyvolána zvýšeným množstvím prostaglandinu v krvi. Ten působí i přidružené bolesti v ostatních orgánech např. bolesti hlavy. Tento typ bolestivé menstruace je nejčastější a podílí se na něm psychické vlivy. Tento typ bolestivé menstruace od 25 let věku ubývá na intenzitě a zlepšuje se. Bolesti se často zmírní po porodu prvního dítěte.
Sekundární dysmenorea se vyskytuje většinou u starších žen a je zpravidla následkem nějaké nemoci (pánevní záněty, myomy, endometrióza). Může být způsobena také nitroděložním tělískem. Bolest je způsobena porušenou regulací děložních a pánevních cév. Tato bolest má setrvalou intenzitu a je pociťována v pánvi a v kříži.
Při silných bolestech je proto nutná porada s lékařem. Vzhledem k tomu, že pocit bolesti je individuální záležitost, je na ženě zda se obrátí na lékaře. Pokud dysmenorea je pro nás omezením, je návštěva lékaře vhodná.


Léčba dysmenorei

  1.  Podání léků s analgetickými účinky (např. acylpyrin).
  2.  Podání léků s analgetickými a protizánětlivými účinky (Brufen, Ibuprofen a další).
  3.  Podání analgeticko-antirevmatických léků (dochází k blokaci prostaglandinů).
  4.  Spasmolytika (tlumí křeče).
  5.  Kombinované antikoncepční preparáty (potlačují ovulaci).
  6.  Přírodní a homeopatické prostředky (např. heřmánek a kalina při křečích v pánvi, aloe na úporné bolesti).
  7.  v úporných případech dilatace (rozšíření děložního hrdla).
Ostatní léčba by měla vycházet z nálezu při vyšetření

Reklama vaší ordiance/kliniky - oslovte až 5 276 potenciálních pacientů měsíčně


Reklama na webu | Kontakt
Copyright © 2011-2013 GynekologickéOrdinace.cz