Antikoncepce - Bariérová - Porodnictví a pohlavní choroby

Reklama vaší ordiance/kliniky - oslovte až 5 276 potenciálních pacientů měsíčně

Bariérová antikoncepce má za úkol vytvořit překážku, která zabrání proniknutí spermií do ženské dělohy. Tato antikoncepce se obvykle kombinuje s dalšími chemickými prostředky, které mají za úkol spermie zahubit.

Bariérová antikoncepce se dělí na:

  • Mužskou bariérovou antikoncepci

Mužskou bariérovou antikoncepcí je: KONDOM

  • Ženskou bariérovou antikoncepci

Mezi ženskou bariérovou antikoncepci řadíme: Cervikální pesar, Diafragma, Femidom, Vaginální houbička.

Mužský kondom

Kondom patří mezi jedinou antikoncepci, která má za úkol nejenže chránit proti nechtěnému těhotenství, ale také proti hrozícím nákazám pohlavními chorobami. Funguje na principu bariéry mezi spermiemi a pochvou ženy. Kondom tvoří jakousi překážku zabraňující početí. Jedinou nevýhodou, kterou kondom představuje, je nebezpečí jeho protrhnutí při pohlavním styku. Toto riziko se však při správném používání může snížit na naprosté minimum.

Ženský kondom

Ženský kondom není příliš rozšířenou formou bariérové antikoncepce, zejména pro nutnost zavádění do pochvy. Tento kondom je ze silnějšího materiálu a je možné ho zavést pomocí prstů.

Diafragma

Diafragma má tvar malého gumového kloboučku, který si žena musí zavést hluboko až k děložnímu čípku. Není však příliš spolehlivý a je dobré ho kombinovat se spermicidy.

Cervikální pesar a vaginální houbička

Výhodou cervikálního pesaru je to, že se po zavedení může nechat v pochvě i několik dní. Není však příliš oblíben pro nutnost jeho zavádění.
Vaginální houbička je vyráběna z polyuretanu a má průměr asi 6cm, není u nás však příliš využívána, jedná se spíše o antikoncepci z USA. Jejím úkolem je vsáknout sperma do sebe a chemicky ho zničit.

Výhody a nevýhody ženské antikoncepce

Výhody ženské antikoncepce

Nevýhody ženské antikoncepce

Není nutný lékařský předpis, jsou vhodné pro ženy, které nesmějí užívat antikoncepci hormonální, nemá zdravotní rizika, do jisté míry brání proti pohlavně přenosným nemocem

Mohou způsobit zánět močových cest, riziko možného otěhotnění při nesprávném zavedení, možná přecitlivělost na materiál, není tak spolehlivá, jako antikoncepce hormonální

Reklama vaší ordiance/kliniky - oslovte až 5 276 potenciálních pacientů měsíčně


Reklama na webu | Kontakt
Copyright © 2011-2013 GynekologickéOrdinace.cz